Staff Directory

Senior Leadership Team

  • Kevin Shore

    Kevin Shore

    Principal

  • Rick Field

    Rick Field

    Director of Religious Studies

  • Sarah Hearn

    Sarah Hearn

    Deputy Principal
    Pastoral

  • Margaret Leamy

    Margaret Leamy

    Deputy Principal
    Curriculum

  • Tara Smith-Rolfe

    Tara Smith-Rolfe

    Daily Operations Manager
    Assistant HOD PE
    TIC Health

  • Phil Burt

    Phil Burt

    Development Officer

Deans

  • Craig Campbell

    Craig Campbell

    Dean
    English

  • Grant Gowan

    Grant Gowan

    Dean
    HOD Graphics & Design
    Automotive & Construction
    EOTC Coordinator

  • Wi Kaipuke

    Wi Kaipuke

    Dean
    Foundation Studies
    Maori

  • Katrina McDonald

    Katrina McDonald

    Dean
    Foundation Studies

  • Katy van Deventer

    Katy van Deventer

    Dean
    HOD Performing Arts
    Projects

Teaching Staff

  • Jo Arnott

    Jo Arnott

    TIC Music

  • Mary-Ann Bailey

    Mary-Ann Bailey

    Foundation Studies

  • Nara Clavelle

    Nara Clavelle

    Assistant HOD Maths

  • Bridget Comer

    Bridget Comer

    HOD English (joint)

  • Vaughan Cronin

    Vaughan Cronin

    Geography/Social Science

  • Morag Devlaminckx

    Morag Devlaminckx

    HOD Science

  • Christine Edwards

    Christine Edwards

    Counsellor

  • David Erskine

    David Erskine

    HOD Social Sciences
    C2S

  • Kate Fortune

    Kate Fortune

    Mathematics

  • Eileen Gillard

    Eileen Gillard

    Science/Mathematics

  • John Green

    John Green

    TIC Chemistry
    Science

  • Isaac Harris

    Isaac Harris

    Religious Studies
    Social Studies

  • Brigid Hayes

    Brigid Hayes

    Gateway/STAR Coordinator
    Projects

  • Sarah Hehir

    Sarah Hehir

    HOD English (joint)

  • Rachel Hurley

    Rachel Hurley

    Science
    Mathematics

  • Kath Jefferies

    Kath Jefferies

    Foundation Studies
    Science
    Bus Coordinator

  • Jill Lynch

    Jill Lynch

    TIS Duke of Edinburgh
    Mathematics, Careers
    Pasifika
    Principal's Nominee

  • Jenny McArthur

    Jenny McArthur

    HOD Mathematics

  • Delwyn MacKenzie

    Delwyn MacKenzie

    HOD Food Technology

  • Jan McLeod

    Jan McLeod

    HOD Physical Education
    TIC Sport

  • Ainsley Massarotto

    Ainsley Massarotto

    Team Leader Foundation Studies

  • Robyn Mills

    Robyn Mills

    Year 9 Foundation Studies

  • Sam Miratana

    Sam Miratana

    Physical Education

  • Michelle Mollard

    Michelle Mollard

    TIC ESOL
    Mathematics

  • Isabel Moller

    Isabel Moller

    Foundation Studies

  • Jane Moss

    Jane Moss

    HOD Visual Arts

  • Hannah Nash

    Hannah Nash

    English
    Social Studies

  • Chris Osborne

    Chris Osborne

    Foundation Studies
    PE

  • Lisa Purda

    Lisa Purda

    HOD Creative Technology & Design
    Projects Coordinator

  • Jenni Roberts

    Jenni Roberts

    HOD Learning Support
    Mathematics

  • John Russell

    John Russell

    HOD Commerce
    Projects

  • Karla Talbot

    Karla Talbot

    Mathematics / Science

  • Katrina Taylor

    Katrina Taylor

    HOD Maori

  • Shinji Ueta

    Shinji Ueta

    TIC Japanese

  • Stephan Van Haren

    Stephan Van Haren

    Physics
    HOD Digital Technology (Electronics & Robotics)
    VEX Robotics

  • Jeff Wagstaff

    Jeff Wagstaff

    Digital Technology
    Graphics
    Year 9 Foundation Studies

  • Jamie Ngaronga

    Jamie Ngaronga

    HOD Maori

  • Theresa Wheeler

    Theresa Wheeler

    Foundation Studies
    Religious Studies

  • Lorraine Wilson

    Lorraine Wilson

    HOD Religious Studies

Support Staff

  • Karyn Archibald

    Karyn Archibald

    Bursar / Accounts

  • Alistair Baird

    Alistair Baird

    IT Manager/Technician

  • Deb Barrow

    Deb Barrow

    Learning Support Teacher Aide

  • Christine Buchanan

    Christine Buchanan

    Principal's PA

  • Ronni Cullen

    Ronni Cullen

    Computer Administrator

  • Bettina Gohl

    Bettina Gohl

    Director of International Students

  • Tracy Grayson

    Tracy Grayson

    Librarian

  • Karren Kingsbeer

    Karren Kingsbeer

    Attendance Administrator

  • Jennifer Mathews

    Jennifer Mathews

    Learning Support Teacher Aide

  • Tausilia McClutchie

    Tausilia McClutchie

    Campus Ministry

  • Alison Pain

    Alison Pain

    Learning Support Teacher Aide

  • Anita Pearson

    Anita Pearson

    Reception

  • Jeanette Phillips

    Jeanette Phillips

    Learning Support Teacher Aide

  • Joshua Ruddock

    Joshua Ruddock

    ESOL Teacher Aide

  • Phil Scott

    Phil Scott

    Caretaker

  • Natalie Tankersley

    Natalie Tankersley

    Enrollments
    Deputy Principals' PA

  • Debbie Wallace

    Debbie Wallace

    International Homestay Manager

  • Matt Wallace

    Matt Wallace

    Sports Co-ordinator

  • Rosslyn Young

    Rosslyn Young

    Library Assistant